schovat načítání

Flash videa se blíží svému konci

adobe flash player
3.10.2015

Flash videa se blíží svému konci

Jednodušší dynamické prvky na webu obvykle obstarává javascript, složitější flash, respektive tak tomu dříve bývalo.

To že flash bude slepá ulička se vědělo již několik let, sice někteří si to dodnes nejsou ochotni připustit a usilují o zachování flashe a naopak kritizují jeho nástupce HTML5, nicméně pádu flashe už jen těžko něco zabrání.

Já jsem se oblastí Flashe a actionscriptu nikdy podrobněji nezabýval, mám na kontě jen jednu prezentaci a jeden řekněme baner, jinak dynamiku webů řeším pomocí kombinace html/css/js, která je právě náhradou za flash. Nebudu se pouštět do nějakého rozboru v čem je flash špatný a čem HTML5 dobré, psát tento příspěvek flash developer, tvrdil by opak. Pouze uvedu některá všeobecně známá fakta:
Flash představuje bezpečnostní rizika. Některá zařízení jej vůbec nepodporují, konkrétně společnost Apple již několik let zpátky prohlásila, že na zařízeních iPhone, iPod touch a iPad flash dostupný nebude. Prohlížeče obecně už ustupují od jeho podpory.

Další hřebíček do rakve s nápisem flash aktuálně přinesla společnost Envato, která 21. září 2015 oznámila, že ActiveDen (trh jako Themeforest ale pro flash) bude během pár měsíců kompletně zrušen (mělo by se tak stát v únoru 2016). Celé prohlášení je dostupné zde (pouze v en).
Fakta tedy mluví jasně: flash se brzy stane minulostí, nahradí jen HTML5.

Každý, kdo na svém webu flash využívá by měl zvážit převedení této funkcionality do HTML5, tuto službu můžu nabídnout.