schovat načítání

CSS grid

13.3.2017

CSS grid

Je to pár dní, co vyšly nové aktualizace pro prohlížeče Firefox a Google Chrome, konkrétně 52 (FF) a 57 (Chrome), které jako první ve standardním nastavení plně podporují CSS grid

(již jej podporovali dříve, ovšem toto „rozšíření“ bylo třeba aktivovat ručně). CSS grid každý kvalitní kodér vítá, jelikož se nám tímto otevírá možnost, jak efektivně vytvářet robustní layouty.

Na standardní používání CSS gridu si ale budeme muset ještě nějaký čas počkat, podpora prohlížečů totiž není velká. Mimo Firefox a Chrome je to ještě IE (kdo by tomu věřil) a Edge, ovšem ty podporují pouze tu starší specifikaci. Další populární prohlížeče jako Safari nebo Opera tuto implementaci zatím neobsahují. Tato fakta potvrzují, že Firefox nebo Chrome je dobrá volba, sám doporučuji tyto prohlížeče.

Mimo CSS gridu aktualizace přináší i další zajímavé věci, například vyšší zabezpečení – teď se dívám Firefox začal informovat uižvatele v případě, že zadává heslo na stránce, která není zabezpečena pomocí protokolu HTTPS. Tyto změny v zabezpečení určitě také vítáme.

Závěrem i výzva pro uživatele, aby si pravidelně aktualizovali své prohlížeče, respektive aby měli aktivní automatické aktualizace. Nejen že získáte nejnovější zabezpečení, ale i podporu různých vylepšení atd.