schovat načítání

Aktualizace tohoto webu

30.7.2017

Aktualizace tohoto webu

Podstatně jsem aktualizoval codebase tohoto webu. Je to prakticky nemožné postřehnout, protože viditelných změn pro uživatele je minimum, přestože jsem refaktoroval celé CSS.


Přeci jen je to již nějaký rok, co jsem web dělal, za tu dobu jsem svoji práci posunul o úroveň výš.

Z provedených změn se jedná například o: vyhození Bootstrap, použití preprocesoru SASS, překopání stylů na metodiku ITCSS (strukturování selektorů pomocí BEM), nahození vlastního SASS frameworku s flex gridem, automatizace, různé optimalizace a aktualizace, využití lodash atd.

K tomuto kroku jsem se rozhodl především proto, že občas něco na webu upravuji a původní klasické řešení stylů v jednom souboru bylo dost nepřehledné. Bylo tam minimum automatizace a po datové stránce to také nebylo zrovna vhodné. Každá úprava tím pádem byla náročná a ve stylech samozřejmě potom zůstávaly zbytky nepotřebného kódu.

Přechodem na vlastní framework a použitím SASS s ITCSS jsem získal velice robustní řešení, které je jednoduše rozšiřitelné, jednoduše se spravuje a obsahuje spoustu automatizace. Navíc jsem tím ušetřil i stovky kB dat – především díky vyhození Bootstrap.

Závěr: dalo mi to spoustu práce, nicméně návštěvník webu vlastně žádné zlepšení nezaregistruje, přesto se do budoucna tento krok vyplatí. Což je k zamyšlení pro všechny, kteří mají zájem o webové stránky – kvalita codebase sice není vidět, ale hraje velkou roli, proto není dobré bezmyšlenkovitě volit nejlevnější řešení, případně se snažit srazit cenu na úkor kvality.