schovat načítání

Captcha

4.12.2018

Captcha

Nedávno jsem narazil na příspěvek ohledně zveřejnění nové reCaptcha verze 3 od Google. Captcha je automatický test pro rozlišení lidského uživatele od nějakého „bota“ (počítačového programu).

Přední novinka je v tom, že test vrací skóre v rozmezí 0.0 – 1.0 a na základě toho si už má provozovatel služby sám rozhodnout, zda té žádosti povolí nebo zamítne přístup. Třeba na webu v kontaktním formuláři lze akceptovat i nižší skóre než požadovat po uživateli, aby dělal catcha test znovu. Naopak třeba při nějaké velice výpočetně náročné službě chceme prakticky jistotu, že se jedná o lidského uživatele a tedy že zdroje nebude blokovat počítat.

Toto rozhodnutí vracet skóre očividně znamená, že už to není úplně jednoduché rozlišit, jestli se jedná o lidského uživatele, nebo se za něj pouze vydává počítač. Dnes už jezdí auta, která se řídí samy, člověk začne přemýšlet jak to bude vypadat za několik let, jestli nebudou catcha testy na 5 minut, protože rozlišit mezi člověkem a počítačem už bude velice složité, ne-li téměř nemožné.

Photo by Markus Spiske on Unsplash